שיקום עמודים ובטון

עבודת שיקום עמודים ובטון –  בניין ברח’ מצפה ים 1 הרצליה

מניעת ליקויים בבניין – מדוע חשוב לבצע פעולות מניעה באחזקת הבניין ?

  1. פעולות המנע חשובות ביותר, כדי למנוע נזקים חמורים יותר בבניין, שחלקם הם בלתי הפיכים ומחלישים את הבנין עצמו. הדבר דומה לדחייה של החלפת שמן ברכב בזמן שנקבע ע”י היצרן. כך נמנע מ”אוברול” או החלפת מנוע.
  2. עמודי הסמך בבניין, הם אלה שתומכים את כל משקל הבנין ומעבירים אותם אל האדמה. כשרגלית (עמוד) פגומה, היא אינה יכולה לשאת נכון את המשקל, עד שהיא קורסת או נסדקת. זה הביטוי של העמוד לרמוז לנו שהעמוד נחלש ומהווה סכנה ליושביו.
  3. איטום הגג בבניין. רצוי שלא להגיע למצב שכבר ישנם סימני חדירת רטיבות מהגג או מכל מקור אחר, כי בתהליך הספיגה של המים אל הבטון, הוא חוצה במעבר גם את הברזל שבתוך הבטון וגורם מהותי לקורוזיה ולבקיעת הבטון והחלשותה של התקרה. אחרי שאוטמים את הגג, קשה מאד להיפטר מהתהליך הקורוזיבי בברזל הזיון. לכן יש לבצע אחת לשנה את הבדיקות וסקר גגות, כדי לוודא שהכל יבש ואין סדקים בגג וחומרי האיטום עדיין תקינים וגמישים, ושיוכלו לתת מענה בעיתות הגשמים.
  4. מרזבים סתומים או חלודים. פעמים רבות רואים שגם צמחים יוצאים מפתחי המרזבים או שבין החוליות המרכיבות את המרזב. אלה סיבות המעידות על סתימה במרזב. פעמים רואים קירות שחורים סביב למרזב או סביב לצנור ניקוז המזגנים. כל אלה מעידים על פגם בניקוז, אם ע”י היות חורים בצינור, או שמסלול הניקוז לא מגיע עד לקרקע.  המים המצטברים על הקירות, נספגים בבטון ומגיעים לבסוף עד לברזל הזיון. משם ממשיכה הקורוזיה להתפתח, ואין הרבה אפשרויות של בקרה על עצירת התהליך ומניעת החלשות של הבניין. נכון שישנם חומרי אטימה טובים ויעילים, כולל חומרי מניעת קורוזיה. אך אלה באים רק במקומות שכבר טפחו ולא על רשת הברזל בבניין.
  5. אף מים בכל חלון ומעקה. אלמנט חשוב מאד שיותקן בגמר כל חלק אופקי בבניין, שלא תמיד מתייחסים אליו כראוי, וזה גורם לנזקים קשים בבטון וגם למראה המכוער של הבניין. במקום שיש “אף מים”, הקיר מתחתיו יראה תמיד נקי וללא עובש. ולכן גם יבש וימנע את ספיגת מי הגשם אל הקירות.
  6. סולם מוני מים של הדירות. אם ראיתם קורוזיה סביב לברזים או סביב חלקי צינור בסביבה זו, רצוי להזמין את החלפתם בטרם יהיה פיצוץ מפתיע בצינור אחד מהם ובשעה פחות נוחה ובעיקר שכבר התחילה ההצפה והדליפה בבניין. כל שאריות המים שנכלאים בבניין ומרטיבים את חלקי הבטון, שהינם קונסטרוקטיביים, מחלישים את הבניין.
  7. חלקי מדרגות שבורים. ברוב המקרים קורה שדיירים לא נענים לקריאת הנציגות להשקיע בתחזוקה, אך כשמישהו כבר נופל במדרגות בגלל שחלקו שבור, ישנה פגיעה גופנית, אז כולם נזעקים לתקן את התיקון שחיכה לפני האירוע. לא תמיד פגיעה גופנית ברת החזרה למצבה הקודם ומשאירה טביעת נזק לכל החיים.
  8. מסתורי כביסה ומעקות ברזל חלודים. רבים הפעמים שהם בקושי עומדים על תילם, וחלקם גם אם נפל, לא תמיד מצליחה הנציגות להקדים ולתקן או להחליף את האביזרים הללו, אף כי הוגדרו בחוק המקרקעין, כי המעקות והמסתורים הינם בבעלות פרטית של הדייר, ולכן זו אחריותו האישית. רק שכחו לציין כי ברוב המקרים נחוצים פיגומים, וכדאי היה על המחוקק להכליל אותם במסגרת הרכוש המשותף, על אף שאלה צמודי דירה וברשות התחזוקתית של הדייר אישית.
  9. שבילי גישה עם אבני דרך משלבים, שקועים ומהווים שכנה לדיירי הבניין ביציאתם וכניסתם לבניין, וכמובן גם צד ג’ בסכנה של מעידה ונפילה.

 

התייעץ עם המומחים שלנו

סגירת תפריט
לשיחה עם מנהל הפרויקטים
1-700-50-52-54